Blogger Widgets DiaMar-bucataria galbena TuneList - Make your site Live
,,NICI UN LUCRU IMPORTANT NU A FOST VREODATA REALIZAT FARA PASIUNE"
Georg Wilhelm Friedrich Hegel

Totalul afișărilor de pagină

miercuri, 6 iunie 2012

PRAJITURA CU BRANZA SI NUCA

Am facut pentru Diana o prajitura cu branza,dar putin mai altfel.Ii plac foile de placinta coapte,nuca si branza de vaci si am incercat sa le combin sa vad ce-mi iese.A fost pe placul ei,asa ca sunt multumita.
INGREDIENTE
500 g.foi de placinta
600 g.branza de vaci
200 g.smantana
1 lingura scortisoara macinata
120-140 g.miere
200 g.nuca rupta bucatele
1 lingura zahar
50 ml.apa
putina sare
Foile de placinta se coc pe rand in cuptorul bine incins pana se rumenesc.Se sfarama apoi,dar nu foarte marunt.
Branza de vaci se amesteca bine cu smantana,mierea,scortisoara si putina sare.Se da la frigider o ora,apoi se adauga 3 linguri de foi macinate si se omogenizeaza.Un vas de sticla se unge cu putin unt,apoi se presara un strat de foi,apoi un strat de branza,un strat de nuca.Ultimul strat este de foi.Se face un sirop din apa si zahar,apoi se unge stratul de foi.Se pudreaza cu zahar pudra amestecat cu scortisoara,iar deasupra se presara nuci.Se da la frigider 1-2 ore,apoi se serveste.
Pofta buna!


duminică, 3 iunie 2012

PREMIU DE SUFLET

Am primit inca un premiu de la prietenele mele virtuale.A fost pentru mine o surpriza foarte placuta.
Va multumesc din suflet pentru ca v-ati gandit la mine.Sper sa nu supar pe nimeni daca incalc putin regula,dar imi este foarte,foarte greu sa aleg pentru ca toti imi sunteti la fel de dragi,asa ca OFER CU MARE DRAG PREMIUL TUTUROR CELOR CARE IMI VIZITEAZA BLOGUL
VA IMBRATISEZ CU DRAG PE TOTI,SI VA INVIT SA VA RIDICATI PREMIUL.

vineri, 1 iunie 2012

TIRAMISU PENTRU COPII



INREDIENTE BLAT
5 oua
5 linguri apa
5 linguri faina
4 linguri zahar
1/4 lingurita praf de copt
putina sare
Ouale se separa.Faina si praful de copt se amesteca,apoi se cern.Galbenusurile se mixeaza cu zaharul pana se albesc si isi dubleaza volumul,apoi se adauga apa si faina,amestecand dupa fiecare.La final se adauga albusurile mixate spuma cu putina sare,amestecand cu o paleta de sus in jos ca sa nu se lase aluatul.Se toarna compzitia in tava de la aragaz tapetata cu hartie pentru copt unsa cu putin ulei.Se  coace in cuptorul incins 15 minute.
INGREDIENTE SIROP SI CREMA
300 ml.lapte cald
2 linguri cacao instant
2 linguri esenta de rom
250 g.mascarpone
1 lingurita zahar
60 g.ciocolata alba
200 ml.frisca (30%grasime)
2 linguri lapte condensat
8 piscoturi
2 galbenusuri
Pentru sirop se amesteca laptele impreuna cu esenta si cacaua instant.Galbenusurile se mixeaza cu zaharul pana se albesc,apoi se pune vasul la bain-marie si se amesteca pana se ingroasa putin compozitia.Se adauga ciocolata rasa pe razatoarea mare si se amesteca pana se topeste.Se ia vasul de pe foc si se lasa la racit.Se adauga apoi frisca mixata spuma,laptele condensat si branza mascarpone.Se amesteca pana se obtine o crema fina.
O tava se imbraca in folie,se aseaza o parte din blatul insiropat,jumatate din cantitatea de crema,piscoturile insiropate foarte putin,restul de crema si al doilea blat insiropat.Se da la frigider 10-12 ore pentru a se patrunde bine aromele,apoi se rastoarna si se cerne cacao deasupra.
Crema este foarte delicata.Pofta Buna!


miercuri, 30 mai 2012

PIEPT DE PUI CU LEGUME, IN ALUAT

INGREDIENTE ALUAT
280 ml.lapte caldut
60 g.unt topit
1 lingurita sare
1 lingurita zahar
500 g.faina
2 lingurite drojdie uscata
Faina se cerne de doua ori pentru a fi cat mai aerata.Se pun ingredientele in cuva masinii in ordinea scrisa,si se seteaza la programul framantat+dospit.Eu las aluatul la framantat de doua ori,apoi il pun la crescut intr-un loc ferit de curent.
INGREDIENTE UMPLUTURA
400 g.piept de pui
300 g.ciuperci
1 ardei gras rosu
1 ceapa
1 lingurita bulion
5 linguri ulei
sare dupa gust
Pieptul de pui se taie felii subtiri,se bate putin si se presara cu sare.Ceapa,ardeiul si ciupercile se toaca la robot,apoi se calesc impreuna cu uleiul pana scade bine apa pe care o lasa ciupercile.Se adauga apoi bulionul si se amesteca bine.
Aluatul se imparte in doua bucati egale.Se intinde intr-o foaie subtire.Se aseaza intr-o parte pieptul de pui,iar deasupra se aseaza umplutura calita.Se ruleaza si se aseaza in tava tapetata cu hartie pentru copt unsa cu putin ulei.Se unge cu galbenus amestecat cu putin lapte,se presara cu seminte de mac si susan.Se coace in cuptorul bine incins.
Este foarte gustos.Pofta buna!

luni, 28 mai 2012

INGHETATA CU CIOCOLATA SI SCORTISOARA


INGREDIENTE
4 albusuri
120 g.zahar pudra
500 ml.frisca (30% grasime)
3 lingurite scortisoara
200 g.ciocolata amaruie (50%cacao)
Albusurile se mixeaza spuma,se adauga zaharul si se mixeaza pana devin bezea.Se adauga ciocolata topita la bain-marie si scortisoara si se amesteca bine cu o paleta pana se incorporeaza.La final se adauga frisca mixata spuma,si se omogenizeaza.Se toarna intr-o caserola si se da la congelator.
Este o inghetata aromata si cremoasa,fara cristale de gheata.Pofta buna!

vineri, 25 mai 2012

PAINE CU BULION SI BOIA DULCE/PICANTA


 INGREDIENTE
420 ml.lapte batut
7 linguri ulei
1 lingurita boia 
3 linguri bulion gros
1,1/2 lingura zahar
1,1/2 lingurita sare
600 g.faina
2 lingurite drojdie uscata
Faina se cerne de doua ori.Se pun ingredientele in cuva masinii de paine,si se seteaza la programul framantat +dospit.Deja stiti ca eu las aluatul doar la framantat de doua ori,apoi il scot din cuva si il pun la crescut intr-un loc ferit de curent.
Cand aluatul a crescut frumos,se formeaza painea si se lasa din nou la crescut pana isi dubleaza volumul.Se unge cu galbenus amestecat cu putin lapte,se presara cu seminte de mac,apoi se coace in cuptorul incins la foc potrivit pana se rumeneste.
Este o paine foarte pufoasa si gustoasa.Pofta buna!




TuneList - Make your site Live